מה זה איחוד זכאויות?

משרד הבינוי והשיכון הציב רף קריטריונים גבוה יחסית שיש לעמוד בו על מנת לקבל "זכאות למשכנתא", כלומר הזכאות לקבלת הטבות בתהליך לקיחת משכנתא לצורך מימון רכישת דירה.

מאחדים זכאויות של מספר אנשים ומקבלים זכאות מורחבת אחת

אדם שעבר את כל השלבים של תהליך קבלת הזכאות: החל מהבאת כל המסמכים הנדרשים לסניף הבנק: תעודות זהות, תעודות נישואין, פרטי ילדים, פרטי אחים ואחיות וכולי,  וכלה בבדיקת הנקודות שצבר בתעודת הזכאות על פי מספר פרמטרים, כמו: האם מדובר במחוסר דיור, מהו מספר הילדים, מספר שנות נישואין, מספר שנות שירות בצבא, וכדומה; אם משרד הבינוי והשיכון מצא שאותו אדם עומד בקריטריונים, והוא נמנה על הזכאים – הוא יכול לקבל מהבנק למשכנתאות הלוואה / משכנתא לזכאים בסכום גבוה יחסית לצורך מימון דירתו, וזאת למרות שאין ברשותו סכום כסף גבוה בשביל להחזיר את ההלוואה.

משרד הבינוי והשיכון מעניק לכל זכאי באופן עצמאי, תעודת זכאות המעידה על זכאותו. אולם, בנוסף לכך, מעמיד המשרד אפשרות נוספת היכולה להועיל הרבה למי שעומד בקריטריונים שקבע המשרד, ונחשב כזכאי לקבל משכנתא מיוחדת עם הטבות המיועדת לזכאים בלבד. האפשרות שנותן המשרד היא: לאחד כמה זכאויות של מספר אנשים יחד, ולהפוך את זה לזכאות מורחבת.

איחוד זכאויות: כך עובד ההליך

איחוד זכאויות למשכנתא, משמעו: קבוצה של מספר אנשים המחליטים להתאחד ביניהם  לצורך רכישת דירה משותפת אחת, יכול להיות שמדובר בקרובי משפחה, יכול להיות שמדובר בחברים או שמדובר בכל קרבה אחרת אפשרית.

תהליך האיחוד מתבצע באופן כזה: קבוצת האנשים בעלי הזכאויות פונה אל משרד השיכון בבקשה כי יכירו בהם כקבוצה, גוש אחד ויאפשרו להם לקבל זכאות מורחבת יותר, זאת אומרת: אופציה לקבל משכנתא לצורך מימון קניית הדירה בסכום כספי גבוה יותר ממה שיכלו לקבל אילו נשארו עצמאיים  ולא היו מחליטים להתאחד ולהתאגד לקבוצה משותפת אחת.

בעלי הקבוצה יכולים להיות עולים חדשים ו/או רווקים מעל גיל 30 ו/או מחוסרי דיור ו/או דיירי שכונות מצוקה ושיקום או תושבי אזורי פיתוח ו/או משפחות חד הוריות ו/או זוגות צעירים ו/או לווים נוספים העומדים בקריטריונים של משרד הבינוי והשיכון ונמנים על בעלי הזכאות למשכנתא המיועדת אך ורק לזכאים.

המניע שגורם ללווים לאחד זכאויות הוא סכום המשכנתא שיקבל הלווה מסניף הבנק למשכנתאות, המשתנה בין לווה אחד למשנהו, וזאת על פי פרמטרים ונתונים אישיים שונים , כמו: מספר ילדים, מספר שנות שירות צבאי, גיל, מצב משפחתי, וכיוצא בזה.

לעיתים אדם , נמצא על ידי משרד הבינוי והשיכון כזכאי לקבל משכנתא על הדירה שברצונו לרכוש, אולם הזכאי אינו מרוצה מתנאי ההלוואה היות וסכום ההלוואה שניתן על ידי הבנק אינו מכסה את העלויות וההוצאות הרבות הכרוכות ברכישת דירה חדשה, לכן אותו לווה מעוניין להצטרף לבעלי זכאויות נוספים, וכך להרחיב ולהגדיל את תנאי הזכאות כמו: קבלת סכום גדול יותר לצורך רכישת הדירה.

קראו עוד:

ניהול תקציב לפני נטילת משכנתא