מהי משכנתא ירוקה?

שוק המשכנתאות והדיור בישראל משתנה בכל כמה שנים, עליות מחירים, ירידות, סביבת ריבית נמוכה או סביבת ריבית גבוהה. אך נושא אחד הרלבנטי לכלל תחומי החיים וגם לדיור הוא איכות הסביבה וההשפעה של בנייה לא אקולוגית גם על הסביבה וגם על הכיס הפרטי שלנו בטווח הארוך.

המגמה של מחשבה על הסביבה ובהקשר של בנייה ונדל"ן מעבר לבנייה ירוקה ויעילה יותר היא חשובה, צומחת ובלתי נמנעת במציאות בה אנו חיים. התחום הצעיר יחסית של משכנתא ירוקה בישראל מאפשר לאלו שבוחרים בדרך זו הטבות פיננסיות. קרוב לוודאי שבשנים הקרובות נראה יותר יוזמות בסגנון של משכנתא ירוקה מהבנקים וספקי אשראי אחרים במשק הישראלי.

בנייה הירוקה – חיסכון משמעותי

בניינים אחראים להיקף אדיר מצריכת האנרגיה העולמית, כל מבנה צורך אנרגיה לתאורה, קירור, חימום, הפעלת מכשירים, מים וכן הלאה. הלוואת משכנתא המאפשרת לקדם פתרונות של בנייה ירוקה היא היבט חשוב מאוד של שוק המשכנתאות, משכנתא שמאפשרת לאלו שבונים ירוק לקבל הטבות שמקדמות את השימוש בפתרונות אלו.

בחירה בבנייה ירוקה ויעילה יותר מבחינה אנרגטית איננה רק עניין סביבתי ומשהו שפעילי איכות סביבה בוחרים בו, זהו נושא כלכלי בהיבט של חסכון סכומים משמעותיים. בנייה ירוקה, אקולוגית ויעילה אנרגטית, שאותה מנסה מוצר כמו משכנתא ירוקה לקדם, כוללת פתרונות שמעלים את היעילות הטרמית של המבנה, מאפשרים חיסכון במים ותאורה וחמצן.

בנייה ירוקה מפחיתה את הצורך לחמם ולקרר את המבנה, עושה שימוש רב יותר בתאורה טבעית ואוורור באמצעים מתחדשים או זולים יותר, יש פתרונות יעילים מאוד של חיסכון במים והאנרגיה באופן כללי והתחום כולו נמצא בפריחה אדירה.

נכון ש"בית ירוק" עולה עדיין יותר מבנייה סטנדרטית, אך לא באחוזים גבוהים מאוד וכמובן שהחזר ההשקעה מהיר והחיסכון לטווח הארוך גדול מאוד – מה גם שפתרונות כמו משכנתא ירוקה מקלים על העלות הנוספת.

משכנתאות על פי תקן הבנייה הירוקה הישראלי

כאשר בנק מציע משכנתא ירוקה (למשל בנק הפועלים במוצר משכנתאות משנת 2010) הוא מתנה את קבלת ההטבות הפיננסיות לאלו הבוחרים לבנות או לקנות נכס שנבנה בבנייה ירוקה בעמידה בקריטריונים של תקן הבנייה הירוקה הישראלי.

תקן 5281 כולל למעשה כמה תקנים שיוצרים יחד הגדרה פרטנית ומקצועית לגבי מהי בנייה ירוקה, התקן כולל התייחסות לתשעה גורמים כגון אנרגיה, מים, קרקע, חומרים, פסולת, בריאות ורווחה, תחבורה, ניהול אתר הבניה וחדשנות בבנייה. התקן חדש יחסית ועל פיו אמור להתנהל כל התחום הצעיר והחשוב הזה בישראל.

לכן, משכנתא ירוקה שמיועדת לרכישת נכס "ירוק" או לבניית בית פרטי בבנייה ירוקה מחייבת את הלווים הפוטנציאליים לעמוד בדרישות התקן הישראלי לבנייה ירוקה.

משכנתא ירוקה לדוגמא – בנק הפועלים

למרות שמדובר על תחום בעל חשיבות אדירה וכזה שבו המודעות הציבורית הולכת וגדלה (למרות שהמודעות של הקבלנים והאדריכלים עדיין מועטה ואיטית יחסית), בפפועל רק בנק אחד בישראל הרים את הכפפה וממש הציע ללקוחותיו משכנתא ירוקה.

בנק זה היה בנק הפועלים שבשנת 2010 יצא לשוק עם "זכאות ירוקה", תנאי זכאות מיוחדים המאפשרים לקבל הטבות פיננסיות לאלו הבוחרים בדרך הבנייה הירוקה – בבנייה עצמית או ברכישת דירה מקבלן. בזמנו, בנק הפועלים הציע משכנתא ירוקה שסיפקה הטבות על חלק מסכום המשכנתא הכולל עבור הנכס או הלוואה מיוחדת עבור רכישת מערכת חשמל סולארית להתקנה על גג הבית.

משכנתא ירוקה מבית בנק הפועלים הציעה ריבית נמוכה ומועדפת על כחמישים אלף ש"ח נוספים מסך המשכנתא הכולל – מותנה בעמידה בתקן 5281 ובלקיחת חלק מהמשכנתא במסלול ריבית קבועה עם הצמדה למדד או במסלול פריים ובמסגרת הסכום של מסלול "זכאות פועלים".

יש עוד התקדמות רבה הן בתחום הבנייה הירוקה והן בהטבות הפיננסיות לציבור, פתרונות דוגמת משכנתא ירוקה שיהיו יעילים ואטרקטיביים ברמה גבוהה.

משכנתאות מיוחדות נוספות:

משכנתא בטוחה
מיחזור משכנתא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *