משכנתא לבני קיבוצים ומושבים

בניגוד לאנשים האוהבים את ההמוניות, הרעש והשאון של הערים הגדולות, רבים חולמים על דירה משלהם, בית פרטי עם גינה גדולה ומלבלבת, נוף יפהפה ופסטורלי הנשקף מן החלונות, והכול באווירה רגועה שקטה ונעימה. אולם, חלומם של אנשים אלו אינו יכול להתגשם בקלות, וזאת משום שהביקוש לבתים פרטיים גדול מאד לעומת ההיצע הדליל. בשל הפער בין הביקוש להיצע – מחירי הדירות מזנקים כלפי מעלה.

המדינה החליטה למצוא פתרון לבעיה זו, והפתרון שנמצא הוא: הרחבת הקיבוצים והמושבים. זאת אומרת שכל המעוניין יכול לרכוש במושבים ובקיבוצים השונים דירה/קרקע לבניית בית פרטי במחיר סביר, רכישה במחיר כזה אינה ניתנת לביצוע בערים, וההבדל במחירים בין המושבים והקיבוצים לבין הערים נובע מהעובדה כי חברי הקיבוצים מעוניינים לגייס כספים בכדי לתרום ולשפר את תנאי חייהם, וגיוס הכספים נעשה באמצעות מכירת קרקעות ושטחים.

איכות החיים של אנשי המושבים והקיבוצים היא איכות גבוהה, עם אוכלוסיית תושבים איכותית הנבחנת לפני המעבר למושב בקפידה רבה על ידי ועדת קבלה שבודקת את התאמת המשפחה לסגנון של המקום.

קשיים לתושבי חוץ

לקיחת משכנתא לצורך רכישת קרקע או בית בקיבוצים ומושבים זהו תהליך מורכב יותר מלקיחת משכנתא לצורך רכישת דירה במקומות אחרים, ולא תמיד התהליך מבוצע על ידי הבנקים בצורה תקינה וחלקה. השוני בין תהליך לקיחת משכנתא במושבים וקיבוצים למקבילו – קבלת המשכנתא בערים, נובע מכמה סיבות:  ראשית, במושב ישנה בעיה להגדיר את בעלי השטח/הדירה: האם הבעלים הוא המושב עצמו, אדם פרטי וכו' בנוסף, שווים של הנכסים אינו מוחלט וברור בשל חוסר המידע לגבי הבעלים, וחסר בביצוע עסקאות דומות. כמו כן, כל ההתנהלות מול מנהל מקרקעי ישראל לצורך אישור בניית הדירות מקשה על קבלת המשכנתא.

הטבות לבני מושבים וקיבוצים

משכנתא לבני קיבוצים ומושבים מורכבת משלושה גורמים: מוכר הדירה, המקום, ומנהל מקרקע ישראל.  בשל המורכבות של עסקאות מסוג אלה: אי וודאות לגבי הבעלות, לגבי ערך הנכסים, וכדומה- הבנקים בודקים בקפידה את כל הנושאים הקשורים במשכנתא לבני קיבוצים ומושבים, והם נוקטים באמצעי זהירות שונים, לדוגמא: הם אינם מעניקים משכנתאות והלוואות בסכומים גדולים מדי ולכן הלווים זקוקים להון עצמי גבוה מאד, כמו כן המשכנתא מצריכה אישורים של דרגים בכירים בבנקים וכיוצא בזה.

פרט למשכנתא הנלקחת לצורך רכישת דירה בקיבוצים או במושבים, קיימת אפשרות לקבל משכנתא לצורך בניית דירה בקיבוצים או במושבים, זוהי: משכנתא לבנייה עצמית בשילוב עם משכנתא לבני קיבוצים ומושבים.

בנייה עצמית – תחום מורכב

כל הנושא של בנייה עצמית הוא נושא סבוך ומורכב המצריך ואף דורש מבונה הדירה להתייעץ עם גורמי מקצוע, להתמצא ולהיות בעל ידע נרחב ומקיף בנושא הבנייה העצמית, תוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר והתעמקות בכל דבר, אפילו השולי ביותר, וזאת כדי שהבנייה העצמית אכן תתבצע בצורה יעילה וטובה.

יש להיזהר מאד בכל התחום של לקיחת משכנתא לבנייה עצמית במושבים וקיבוצים, שכן הערכה לא נכונה של עלויות הבניה ו/או אי שימת לב לפרטים קטנים, עלולים לגרום לטעויות שקשה לתקן אותן, לדוגמא: הערכה נמוכה מדי של העלויות, תגרום לקבלת משכנתא בסכום נמוך מדי ממה שנדרש, דבר זה יגרום ללווה לגייס הון רב על מנת להשלים את הבניה, ואילו סכום גבוה מדי של משכנתא עלול לגרום ללווה לחובות גדולים כלפי הבנק.

סכום המשכנתא הניתן על ידי הבנק לצורך מימון הבנייה העצמית, משתנה בהתאם להתקדמות בבנייה: ככל שקצב ההתקדמות גבוה יותר, כך הבנק יהיה מוכן להלוות סכום כסף גדול יותר, ולהיפך.

ישנם בנקים המתמתחים במשכנתאות לבני קיבוצים ומושבים, והם מעניקים הלוואות גבוהות אף שהנכסים אינם בבעלותם המלאה של הלווים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *