משכנתא לידועים בציבור – יש דבר כזה?

מעמדו המשפטי של בני זוג שאינם נשואים אינו תמיד ברור. המעמד של בני זוג כאלה, שנקראים בדרך כלל ידועים בציבור, נושא עימו זכויות וחובות אשר חופפים בחלקם את אלה של בני זוג שנשואים כדת וכדין.

המשפט בישראל לא הגדיר באופן חד ערכי מתי מערכת יחסים זוגית הופכת את בני הזוג לידועים בציבור, וכך נוצר מצב שגם זוגות שלא התכוונו לנהל מערכת יחסים הדוקה ובלבדית, עשויים למצוא את עצמם מוגדרים בתור ידועים בציבור (הרחבה לגבי הגדרת ידועים בציבור באתר divorced).

זוגות רבים בוחרים בדרך חיים כידועים בציבור מסיבות שונות, חלקן כלכליות. ידועים בציבור נהנים מחישוב שערי מס נוחים יותר מאשר חלק מהזוגות הנשואים, ישנם מקרים שנישואים ירעו את מצבו של אחד מבני הזוג בשל שלילת קצבאות שונות ולכן יש בכך תמריץ שלא להתחתן.

הטבות שונות שניתנו בעבר רק לזוגות נשואים ניתנות גם לבני זוג שהינם ידועים בציבור, ודוגמא לכך היא ההלוואה לדיור, הידועה בכינוי הרווח משכנתא.

שיקול דעת הבנק

כל הלוואה שניתנת ללקוח שפונה אל הבנק מותנית בבדיקה של הבנק אודות יכולתו לעמוד בהחזר התשלומים. הלוואת משכנתא לא יוצאת מכלל זה, אלא להיפך. כל הפונה אל הבנק בבקשה לקבל משכנתא כפוף לבחינה מעמיקה במיוחד של יכולתו הפיננסית, של הכנסתו, של התחייבויותיו, של מקור פרנסתו ושל מצבו האישי והמשפחתי.

אחד המדדים שמסייעים לבנק להעריך את הלקוח שמבקש הלוואת משכנתא הוא ניהול משק בית משפחתי. אמנם, גם יחידים ולא רק זוגות מקבלים משכנתא, אבל במקרה של זוג כושר ההשתכרות גבוה יותר, וכך גם היכולת להחזיר את ההלוואה בזמן, מדי חודש בחודשו.

כיום, מצבם של רוכשי דירות שהם ידועים בציבור, לעומת העבר, טוב לא פחות מזה של בני זוג נשואים. הדבר נובע לא מעט בזכות גישתו של משרד הבינוי והשיכון בנושא זה.

הלוואה לזכאים

הלוואת משכנתא היא הלוואה מיוחדת, וזאת בשל המטרה החשובה שלשמה היא נועדה. המטרה של כל אדם להשיג קורת גג וביטחון לעצמו ולמשפחתו, היא טבעית מאין כמוה. המדינה, באמצעות משרד השיכון, הכירה כבר לפני שנים בחשיבות של הסיוע הלאומי לזוגות, שיאפשר להם לרכוש לעצמם בית או דירה. אי לכך פותח מנגנון של הלוואות זכאות.

הלוואות כאלה הן למעשה משכנתא אשר ממומנת לא מכספי הבנק למשכנתאות כי אם מכספי תקציב המדינה. בעבר, הזכאות להלוואות כאלה הייתה לזוגות נשואים, אבל כיום, גם זוגות ידועים בציבור (כמו גם משפחות חד הוריות), זכאים להלוואות מסוג זה, במידה והם עומדים בקריטריונים הנדרשים.

בדיקת זכאות

כדי לבדוק את הזכאות למשכנתא בכלל ולהלוואת זכאות בפרט, אין צורך למהר לקריית הממשלה או לשלוח מכתב למשרד הבינוי והשיכון. מספיק ליצור קשר עם אחד או יותר ממוקדי המשכנתאות הטלפוניים של הבנקים למשכנתאות. לאחר שיחה קצרה שבה מוסרים הפונים (יחידים, זוגות נשואים, ידועים בציבור, וכן משפחות חד הוריות) פרטים אישיים, ניתן לקבל בתמורה תשובות לכמה שאלות חשובות

האם אנחנו זכאים להלוואת זכאות – הבנקאי, אשר מכיר את הקריטריונים שנקבעו לצורך קביעת זכאות ושוויים במונחי כסף, מסוגל לומר ללקוח האם כדאי לו לפנות להנפקת תעודת זכאות, שמשמשת למימוש הלוואת הזכאות.

מה גובה המשכנתא שאותו הבנק יוכל להעמיד לרשותנו – אפילו בלי לגשת לסניף הבנק, ניתן לקבל תשובה לשאלה מהו גובה המשכנתא שהבנק מוכן להעניק, וזאת בהתאם לנתוני ההכנסה של בני הזוג, והעלות המשוערת של הדירה.

אילו מסמכים להביא – חשוב לדעת מראש אילו מסמכים להביא לפני שמגיעים לקבל ייעוץ אישי מיועץ המשכנתאות בסניף הבנק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *