משרד השיכון – פעילות בתחום המשכנתאות

משרד השיכון הישראלי הוא הגוף הממשלתי והרשמי האחראי על יוזמות בתחום השיכון והבנייה ברחבי הארץ ועל ביצוע החלטות ומדיניות הממשלה בנושאים אלו. המשרד אמור לפעול על מנת שכלל האוכלוסייה בישראל תוכל לגור בפתרון דיור הולם ומתאים, הן בשכירות והן בקידום הטבות לרכישת פיתרון דיור.

משרד השיכון פעיל בכמה מישורים והיבטים כגון קרקעות, תכנון, שיווק קרקעות, עידוד תכניות בנייה, פיתוח תשתיות, רישום מקרקעין וכן פעילות ממשלתית בתחום ההטבות הפיננסיות לציבור הפרטי המבקש לרכוש דירות. שר השיכון כיום, נכון לשנת 2012, הוא אריאל אטיאס מש"ס.

מאז מחאת הקיץ של 2011 וגם בראשית שנת 2012 משרד השיכון נמצא בכותרות עקב לחצים שונים ליוזמה ממשלתית משמעותית בקידום פתרונות דיור בר השגה, הורדת מחירי הדירות ומתן מענה לקושי ההלך וגדל של אוכלוסיות שלמות לרכוש דירה בישראל.

המשרד והשר העומד בראשו מנסים לקדם יוזמות שונות כגון הקלת התנאים במסגרת הזכאות למשכנתא, פיתוח תכנית חדשה, חקיקה שתאפשר מתן הטבות לפיתוח יוזמות בנייה בפריפריה והנושא הבוער של קריטריונים לחוק דיור בר השגה (כאשר המשרד חוטף הרבה "אש" על כביכול קביעת קריטריונים המיטיבים עם הציבור החרדי).

זכאות למשכנתא מטעם משרד השיכון

הפעילות העיקרית לאורך שנים של משרד השיכון בשוק הדיור מבחינת משכנתאות לציבור היא תכנית הזכאות למשכנתא. המשרד מספק ללווים זכאים משכנתאות בתנאים נוחים ואטרקטיביים יותר (כך הם אמורים להיות) לעומת ההיצע בשוק הבנקאי הרגיל. התנאים מתבטאים בעיקר בשיעורי ריבית נמוכים בהתאם לאחוזי הזכאות. בפועל, מאז שנות המשבר הכלכלי של 2008 ועד תחילת 2012 הריבית של משכנתאות הזכאות מטעם משרד השיכון עמדו על 4% ואילו בשוק הבנקאי היה אפשר להשיג ריבית נמוכה יותר בגלל סביבת ריבית נמוכה במשק. נכון לינואר 2012 משרד השיכון ביצע מהלך חשוב והוריד את הריבית למשכנתאות זכאות ל-3% ובכך יש תקווה להחזיר את האטרקטיביות לתכנית זו.

משכנתאות הזכאות מטעם משרד השיכון מוענקות באמצעות הבנקים המסחריים הרגילים אך בהתאם לאחוזי הזכאות בתנאים מיוחדים – בתור מקור המימון היחיד עבור חלק מהמקרים וכמימון משלים בתנאים מועדפים בחלק אחר של המקרים. אחוזי הזכאות נקבעים על פי האזור הגיאוגרפי בו נרכשת הדירה – ניקוד גבוה יותר לאזורי עדיפות לאומית, על פי מצב משפחתי, נתונים אישיים כמו שירות צבאי, השכלה, כמות אחים וכן הלאה. ככל שהאחוזים גבוהים יותר כך ניתן לקבל יותר כסף בתנאים מועדפים מטעם משרד השיכון ולהקל את התהליך של רכישת דירה.

חוק דיור בר השגה

המחאה החברתית והמחירים הגבוהים בשוק הנדל"ן הישראלי החזירו לשיח הציבורי את הצורך המשמעותי ביוזמות דיור בר השגה בהובלת משרד השיכון וממשלת ישראל. דיור בר השגה מוגדר בדרכים שונות במדינות שונות אך המהות היא הצעת דירות זולות ממחיר השוק לאוכלוסיות רלבנטיות על פי קריטריונים קבועים וכמו כן הצעת פרויקטים להשכרה ברי השגה. משרד השיכון מוביל כאמור את המהלך לחקיקת חוק דיור בר השגה אך יש ויכוח ציבורי על הקריטריונים שעל פיהם יוכל להיחשב אדם זכאי להטבות כמו גם ויכוח על ההגדרה עצמה של דיור בר השגה בישראל.

משרד השיכון והשר אטיאס העומד בראשו מנסים לקדם את החוק והוא אף עבר בקריאה טרומית בכנסת. אך עיקר הביקורת על החוק, לאחר שעבר תיקונים שונים, היא שאן התייחסות למבחן ההכנסה בתנאי הזכאות, יש משקל עודף לשנות נישואים על פני שירות צבאי/לאומי וגם כי דיור בר השגה מוגדר בהצעה רק כדירות קטנות או דירות להשכרה במחירי השוק – לעומת הגדרת רמת מחיר זולה יותר כפי שמקובל בעולם.

עבור ציבור רוכשי הדירות החוק הזה לצד פעילות נוספת של משרד השיכון בנוגע למשכנתאות ומחירי הדיור בישראל בהחלט עשויים להיות בסופו של דבר בשורה ויש לקוות שההחלטות יהיו לטובת הציבור הכללי והאוכלוסיות החלשות בפרט.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *